Top Navigácia

Festival zabudnutých remesiel 2015 sa stal svojím jedinečným a originálnym konceptom do veľkej miery vernou prezentáciou toho, ako ľudia žili v epoche stredoveku, konkrétne v okolí hradu Červený Kameň. 

Do krásneho prostredia hradu perfektne zapasoval koncept prezentácie stredovekých remesiel, zručností, šikovností či vôní a chutí. Veď o tom Festival zabudnutých remesiel primárne je, priblížiť ľuďom remeslá v čo najvernejšej podobe, ako vyzerali v epoche stredoveku, navyše stvárnené interaktívnym spôsobom. Program sa odohrával na troch stanovištiach a návštevníci mohli sledovať príbeh bratov Tiburciovcov – údajne prvých pánov na hrade Červený Kameň, hľadať stratenú dedinu Kethena či s napätím sledovať súdenie, odsúdenie a upálenie ružindolskej bosorky Magdy. No a kým sa šľachtici bavili kaukliarskymi či žonglérskymi vystúpeniami, chudobní stredovekí remeselníci vykonávali svoje remeslo kdesi v chladnej kôlničke a pracovali zväčša od svitu do mrku, aby následne mohli predávať svoje výrobky aj na takom stredovekom trhovisku, aké sa nachádzali na festivalovej lúke.

Koncepcia Festivalu zabudnutých remesiel vo svojej podstate spája, možno na prvý pohľad pre bežného diváka nespojiteľné, a to prvky histórie a fantázie. Vyše sto účinkujúcich z rôznych skupín venujúcich sa rekonštrukcii obdobia stredoveku – Kompánia trnavských žoldnierov, Festum Aeternum, Fratres Armati, Dvor Anjou, Argyll, Rád svätého Galahada, Bludní rytieri, historická kapela Huncfut či kaukliari Nerthus – sa spojilo do jedného veľkého kolosu a LARP-ovým štýlom sa prevtelili do reálnych postáv z histórie hradu Červený Kameň (napr. línia Tiburciovcov), čím sa divákom otvoril vstup do interaktívneho prežívania histórie, a to v slede za sebou nasledujúcich a navzájom nadväzujúcich scénok.

Okrem toho mali návštevníci možnosť zasúťažiť si o chutnú medovinku, vyskúšať si stredovekú streľbu z luku, hod sekerkami či oštepom, či skúsiť si vytočiť šťastie na čertovom kolese. Detičky sa pod šikovným štetcom maliarky menili na čarovné či rozprávkové bytosti. Milovníci rôznych krásnych handmade vecičiek mohli polahodiť oko na nestredovekom jarmoku.

Neznie to lákavo sa aspoň na malú chvíľku preniesť o sedem storočí nazad v čase? Už o necelý rok tu bude Festival zabudnutých remesiel 2016! My sa už teraz tešíme a čo vy?

Fotky z podujatia

 

Najbližšie akcie

No events found