Stredoveké remeslá

V období stredoveku poctivá remeselná práca znamenala viac než zlato. Naši šikovní remeselníci prezentujú celý súbor zabudnutých stredovekých remesiel – stredoveké sviečkarstvo, pisárstvo, krajčírstvo, keramikárstvo, kožiarstvo, obuvníctvo či tokárstvo. Remeselníci sú navyše odetí v kostýmoch prislúchajúcich ich remeslu či na svoju prácu používajú vybavenie, ktoré pozostáva z verných replík dobových nástrojov či pomôcok. A práve preto je možné vidieť nielen výsledný produkt remeselníka, ale i samotný priebeh vzniku sviečky, drevenej misky či koženej brašne. Remeselníci môžu svoju šikovnosť predviesť jednotlivo alebo ako celok vo forme stredovekého trhoviska v dobových stánkoch.

Projekt zabudnuté remeslá sa zameriava na organizáciu podujatí na hrade Červený Kameň a to ukážku stredovekého remeselného trhoviska na podujatiach počas Vianoc a Veľkej noci a organizáciu festivalu zabudnutých remesiel www.remeselnyfestival.sk

Naše remeslá

Brašniar

Dôležitou súčasťou výbavy stredovekého človeka bola brašna, ktorá sa nosila na opasku. V takejto brašne nosil človek všetky najdôležitejšie predmety, ktoré musel mať vždy pri sebe.

Hrnčiar

Hrnčiarstvo patrí k jedným z najstarších remesiel. Prvé predmety vyrobené z pálenej hliny datujeme až do praveku.

Krajčír

Krajčírske remeslo je s nami už od vtedy, čo ľudstvo povyliezalo z jaskýň a snažilo sa pozošívať, čo svet dal tak, len aby to dáko zahrialo. V cechoch sa krajčírstvo ako remeslo objavuje až od 15. storočia.

Minciar

Razba mincí na území Slovenska má počiatky už v 5. a 4. storočí p. n. l., kedy sa na naše územie prisťahovali z prialpskej oblasti Keltské kmene. Na konci 2. storočia pred Kristom sa na území dnešnej Bratislavy rozkladalo významné centrum Keltov.

Pisár

Do vynájdenia kníhtlače sa knihy písali ručne. Táto tradícia pokračovala až do 16. storočia. Trvalo veľmi dlho, kým sa pisár do svojho remesla vyučil a vyškolil, čo bolo spojené s jeho dlhoročným pôsobením v rôznych inštitúciách.

Sviečkar

Sviečkarstvo, ako samostatné remeslo organizované v cechu, poznáme až od začiatku 15. storočia z územia dnešného Nemecka. Patrilo k tým bohatším remeslám – čo sa týka nákladov aj ceny produktov.

Tokár

Sústruh je jednoduchý, no dômyselný nástroj, ktorý umožňuje pretvárať kus dreva na užitočné pomôcky či umelecké diela behom pár minút a bez väčšej námahy.